Historia OSP BOGUSZÓW
Straż Pożarna w Bożej Górze (pierwsza nazwa Boguszowa-Gorc woj. dolnośląskie) powstała w 1945 roku. Spontanicznie gromadzili się ludzie dobrej woli, aby chronić mienie własne i współobywateli. Była to grupa ośmiu ludzi, która tworzyła zalążek przyszłej Ochotniczej Straży Pożarnej. Pierwsze zebranie organizacyjne, któremu towarzyszyło wybranie Zarządu odbyło w grudniu 1945 r., powstała również komisja rewizyjna. Od tego czasu Ochotnicza Straż Pożarna w Boguszowie stała się głównym organizatorem życia towarzyskiego i kulturalnego. Organizowała zabawy taneczne i zawody sportowe, a z uzyskanych dochodów kupowała potrzebny sprzęt przeciwpożarowy oraz wyposażenie.
Pierwszy samochód, którym dysponowali boguszowscy strażacy został znaleziony w lesie koło Mieroszowa - był to niemiecki „Horch”. Przewoził 6 osób i niezbędny sprzęt gaśniczy. Po 10 latach eksploatacji samochód został przekazany do muzeum. W roku 1958 PZU za zasługi jednostki w ratowaniu życia i mienia obywateli nie tylko na terenie naszego miasta ale i poza jego obszarem, funduje nowy samochód „Star 20”. Natomiast na 20 – lecie działalności tj. w 1965 roku otrzymujemy beczkowóz marki „Star 25”. W tym okresie boguszowscy strażacy niczym nie ustępują strażom zawodowym. Są doskonale wyszkoleni, sprawni i wyposażeni w bardzo dobry sprzęt. Powstają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – żeńskie i męskie.
Uczestniczenie w licznych i trudnych akcjach ratowniczo-gaśniczych w ciężkim, górzystym terenie powoduje przyspieszoną eksploatację samochodu i roku 1989 samochód pożarniczy zostaje wycofany z podziału bojowego. W to miejsce od Rejonowej Komendy Straży Pożarnej w Wałbrzychu otrzymaliśmy 15-letni samochód pożarniczy marki „Jelcz GBA 2,5/16” (na podwoziu samochodu „Star 244”), który służył jednostce do 2002 roku. W roku 2002 na polecenie Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej we Wrocławiu otrzymaliśmy podwozie samochodu marki „Star 266”. Dzięki staraniom strażaków i dotacji Urzędu Miejskiego i Zarządu Głównego OSP RP samochód ten został skarosowany jako średni samochód ratowniczo-gaśniczy „Star 266 GBM 2,5/8”. W czasie 60 letniej działalności nasza jednostka brała udział nie tylko na swoim terenie, ale również poza nim w akcjach gaszenia pożarów, akcjach powodziowych i usuwaniu skutków powodzi, ratowania tonących. Należy tu wymienić: Rozległy pożar lasu pod Bolesławcem, gdzie akcja trwała 7 dni, pożar sanatorium w Świeradowie k. Jeleniej Góry, gaszenie bardzo groźnego pożaru gospodarstwa w wigilię Bożego Narodzenia, gaszenie w Gorcach drzewa zapalonego od pioruna, w którym była ukryta amunicja z czasów II wojny światowej, akcja ratowania pracowników browaru po wycieku amoniaku, ratowanie ludzi z zatopionego gospodarstwa wraz z inwentarzem, uratowaliśmy niemowlę wrzucone przez matkę do szamba, braliśmy udział w kilkudniowej akcji gaszenia pożaru wysypiska śmieci we Wałbrzychu. To tylko, niektóre z bardzo wielu zdarzeń, w których uczestniczyliśmy. Nie obyło się również bez wypadków m. in. w czasie gaszenia pożaru lasu 6 strażaków zostało odciętych przez ogień-na szczęście obyło się bez ofiar, w drodze powrotnej z akcji powodziowej w Mieroszowie samochód pożarniczy naszej jednostki został przez falę wody zepchnięty do rowu-skończyło się tylko na awarii silnika, w roku 1984 samochód naszej jednostki uderzył w mur w wyniku czego dwóch strażaków z ciężkimi, a czterech z lekkimi obrażeniami ciała odwieziono do szpitala.
Dwa razy w roku przeprowadzaliśmy kontrole p. poż. gospodarstw rolnych, prywatnych zakładów pracy oraz budynków mieszkalnych. W szkołach i przedszkolach prowadziliśmy pogadanki i konkursy na temat ochrony p. poż. Nie zabrakło strażaków na imprezach kulturalnych, organizowanych przez nasze miasto. W roku 1978 zabezpieczaliśmy trasę Wyścigu Pokoju, wielokrotnie trasy innych wyścigów kolarskich, pieszych, samochodowych. Na zawodach sportowo-pożarniczych drużyn seniorów i młodzieżowych bywało różnie, raz odnosiliśmy sukcesy, innym razem porażki. W roku 1966 jednostka za swój trud i fachowość została odznaczona przez Radę Państwa medalem 1000 – lecia Państwa Polskiego. W uznaniu zasług w dniu 21 czerwca 1970 roku od społeczeństwa Miasta otrzymaliśmy Sztandar, który to w roku 1995 z okazji 50 rocznicy istnienia jednostki odznaczony został Srebrnym Medalem Zasług Dla Pożarnictwa. To tylko, niektóre wydarzenia z naszej długiej, bo już ponad 60 lat trwającej historii.